پوشاک زنانه

مد مینیمال چیست؟

این تنها مد نیست که از کنترل خارج شده است. مشکلات مدِ سریع واقعاً عطش جهانی برای کالاهای بیشتر با قیمت ارزان‌تر و ارزان‌تر را منعکس می‌کند. این عطش از راه تبلیغات تقویت می‌شود: آنها در هر فرصتی مصرف‌گرایی را به مخاطب تحمیل می کنند. تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف‌گرایی که همان دنبال کردن بیش از حد ترندها است می‌تواند سطح اضطراب و افسردگی را در فرد افزایش دهد. اگر در مرحله‌ای هستید که از احساس فشار ناشی از دنبال کردن ترندهای مربوط به تکنولوژی، اتومبیل یا مد مستأصل شده‌اید و نمی‌دانید در این مورد چه کاری انجام دهید، با ما همراه باشید. در تضاد با مصرف‌گرایی و مد پرشتاب، روند رو به رشدی وجود دارد که مزایایی مانند  کسب زمان بیشتر، کاهش استرس و همچنین سلامتی و پایداری بهتر مالی را به همراه دارد؛ و بهترین قسمت داستان این است که، از همین حالا همه ما می توانیم کاری انجام دهیم که بر روی خوشحالی کلّی خودمان و روی تأثیری که بر کره زمین داشته‌ایم اثر بگذارد.

مد مینیمال چیست؟

اگر نام ماری کوندو را شنیده باشید، ممکن است از پیش ایده‌ای از اینکه مینیمالیسم چیست داشته باشید. مینیمالیسم عبارت است از حذف کردن و کنار گذاشتن چیزهای غیر ضروری، و باقی گذاشتن تنها چیزهایی که ارزش و لذّت واقعی را برای شما فراهم می‌کنند. مد مینیمال، به معنای داشتن کمترین تعداد لباس در کمد شما است که مناسبتان هستند، احساس خوبی به شما می دهند و شادی را برای شما به همراه می‌آورند.

مینیمالیسم نقطه مقابل روایت مصرف‌گرایی مدرن است – و دلیل خوبی هم دارد. در بازار جهانی که شما می‌خواهید بیشتر و بیشتر مصرف کنید، مینیمالیسم می‌گوید: “آهای! آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که دانسته «کمتر» داشته باشید؟” بدهی کمتر، شلوغی کمتر، استرس کمتر، کالاهای کمتر! و نتیجه: بدهی و استرس کمتر برای شما و استخراج کمتر منابع ارزشمند برای تولید چیزهایی که واقعاً نیازی به آنها ندارید. شما خواهید پرسید چگونه می‌توانم با این ترند همراه شوم؟ خب بهتر است از لباس‌های خود شروع کنید.

کاهش شتاب مد و حفظ کمد لباس مینیمالیستی

اگر در مورد مد آهسته یا کم‌شتاب چیزی نشنیده‌اید، باید گفت مد آهسته خرده فرهنگی مینیمالیستی در صنعت مد است. به جای خرید مداوم برای همراه شدن با ترندهای هفتگی و بیرون انداختن لباس‌ها پس از یکبار پوشیدن آن‌ها در مهمانی‌های آخرهفته که به لحاظ اقتصادی بسیار طاقت‌فرسا و به طور خارق‌العاده‌ای مصرف‌گرایانه و افراطی است، گرایش اخلاق مدار این است که “کمتر خرید کنید، بهتر انتخاب کنید، ماندگاری بیشتری داشته باشید“.

 من حدود ۸۰٪ از آنچه متعلق به خودم بود را رها کردم و احساس آزادی کردم
من حدود ۸۰٪ از آنچه متعلق به خودم بود را رها کردم و احساس آزادی کردم.

نقطه ورود من به مینیمالیسم و ​​مد آهسته از طریق کمد لباس من بود. وقتی ۴ سال پیش برای اولین بار سفر مینیمالیستی خود را شروع کردم، تک تک لباس‌هایی که داشتم را مرور کردم سپس یا آن‌ها را اهدا کردم، یا دور ریختم یا بعضی از آن ها را نگه داشتم. من حدود ۸۰٪ از آنچه متعلق به خودم بود را رها کردم و احساس آزادی کردم (و این برای اولین بار بود!). فرایندی که به معنای واقعی کلمه، طرز فکر من درباره خرید چیزها و استرس ناشی از مصر‌ف‌گرایی را دوباره تنظیم کرد.

برای درست کردن کمد لباس مینیمال خود از کجا شروع کنیم ؟
تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف‌گرایی که همان دنبال کردن بیش از حد ترندها است می‌تواند سطح اضطراب و افسردگی را در فرد افزایش دهد.

اکنون من بیشتر به‌جای خرید به مقدارِ زیاد به دنبال کالاهای با دوامِ با کیفیت یا کالاهای دست دوم با کیفیت هستم. اگر ماه‌ها فروشگاه‌ها را نبینم … اصلاً اهمیتی ندارد ! اگر می‌خواهم چیز جدیدی در زندگی‌ام بیاورم، به طور حتم باید آن را دوست داشته باشم. تا به امروز احساس کمبود در مورد حتی یک مورد از چیزهایی که کنار گذاشته‌ام نداشتم، زیرا سَبُکی‌ای که پاکسازیِ شلوغی بیش از حد به همراه می آورد به راحتی در حال تغییر دادن سبک زندگی است! من شما را دعوت می‌کنم آن را امتحان کنید … از همین الان. برای شروع کار روش من را دنبال کنید. فقط وسایلی را نگه دارید که هنگام پوشیدن آن‌ها احساس شگفت‌انگیزی در شما ایجاد می‌کنند. امّا قبل از رفتن و شروع به کار، در اینجا چند نکته وجود دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.